Automobilový průmysl

Kdy byste měli změnit svou baterii do auta?

Baterie do auta
Posted by admin

No otázku, jaká dlouhá je životnost baterii do auta není snadná odpověď. Na základě let zkušeností z průmyslu je možné zformulovat pár všeobecných rad. Životnost baterie do auta je založena na faktorech jako vibrace, čas a teplo.

Teplo

Teplo pomáhá chemickým reakcím, které baterie využívá k generaci elektřiny. Taky však zvyšuje tempo opotřebování baterie. V chladnějším severském podnebí mohou baterie prožít i více než 5 let. Ovšem v horkých lokalitách je tříletá životnost běžnější.

Baterie do auta

Baterie jsou taky uskladněné v drsném prostředí pod kapotou, kde teploty mohou přesáhnou 90°C. V boji proti teplu výrobci aut mohou umístit baterii do izolace, třeba mimo motoru, často třeba pod kufr nebo zadní sedadla, nebo nainstalovat tepelný štít.

Čas

Stejně, jako lidi, i baterie stárnou a mají omezenou životnost. Dokonce i v ideálních podmínkách se stav baterie zhoršuje, až do bodu, kdy nebude schopná vyprodukovat energii k nastartování motoru. Využívání auta taky přispívá k stárnutí baterie.

YouTube video

Auta, které jezdí pouze krátké trasy nemusí poskytnout baterii dostatek prostoru k úplnému dobití a baterie v zaparkovaných autech se zas přirozeně vybíjejí. V takových situacích může dobíjení baterie prodloužit její životnost.

Vibrace

Vibrace jsou další faktor, který má dopad na životnost baterie, nakolik přispívají ku kažení vnitřních částí baterie a její porouchání. K omezení dopadu vibrací lze nainstalovat speciální hardware, který baterie zajišťuje na místě a brání jejich pohybu. Volné baterie totiž můžou snížit životnost baterie.

Střešní nosič na auto

Přečtěte si více o střešní nosič na auto, které můžeme použít k přepravě zavazadla, jízdní kola, desky, …

Další faktory

Kromě těchto faktorů může její životnost ještě zhoršit i vadné nabíjení. Přebíjení nebo nedostatečné dobití způsobují rychlé stárnutí. Nové auta s AGM (absorpční skleněnou rohoží) potřebují kontrolu nad tempem nabíjení baterie a výrobce může úplně změnit způsob nabíjení, podle věku baterie. Pokud dovolíte, aby se baterie zcela vybila, výrazně tím snížíte její životnost, i když byste ji znovu dobili a uvedli zpět do provozu.

Druh baterie, který si zvolíte do auta se taky může lišit. Baterie mohou mít moderní AGM dizajn, nebo běžný dizajn založený na olovněné kyselině. Mnoho aut na našich cestách používá ty běžné baterie. Několik modelů se však spoléhá na AGM baterie, které jsou odolné proti rozlití a zvládnou i opakované vybíjení a dobíjení, které se odehrává u systému stop – start, využívaném k zlepšení spotřeby paliva. Jelikož nabíjecí systémy jsou optimalizovány podle druhu baterie, doporučuje se zaměnit baterii za novou, no stejného druhu, jako byla ta od výrobce.

Poučení

Potřebuje-li auto novou baterii, kupte jí od prodejce od velkoprodejců s čerstvými zásobami. Zajisté nechcete baterii, která ztratila velkou část své životnosti jen tím, že seděla na poličce. Zvolte si baterii s prodlouženou a úplnou zárukou. Kvalitní baterie ponoukají záruku po dobu tři a víc let. Záruky, které jsou kratší si budou vyžadovat minimálně částečnou platbu u výměny vadné baterie po vypršení plné garanční doby.

Přečtěte si další článek na téma držáky na mobil do auta.

Články ze stejné kategorie:

Related Post