Při výběru květináčů Miravila se nechte vést svou kreativitou. Zatímco někteří lidé si zřejmě koupí první květináč, který uvidí, jen proto, že vypadá krásně, pravdou je, že je třeba zvážit spoustu věcí, aby vámi vybrané květináče byly pro vás a vaše rostliny opravdu ty nejlepší. Seznámení se s různými typy květináčů a osvojení si několika tipů, jak je nakupovat, vám může pomoci udržet vaše rostliny dlouho zdravé a krásné.
Obsah:
Běžné Typy Květináčů
Na trhu jsou dnes k dispozici čtyři běžné typy květináčů, které jsou následující:
1. Betonové
Beton je těžký, takže betonové květináče jsou vhodnou volbou pro umístění stromů nebo velkých rostlin, které potřebují větší oporu, aby zůstaly „pod kontrolou“. Betonové květináče mají také dobré izolační vlastnosti a chrání citlivé kořenové systémy tím, že udržují příjemnější půdní prostředí.
Pokud sázíte na veřejném nebo exponovaném prostranství, beton nabízí také další výhodu, protože brání lidem v náhodném přecházení po vašich drahocenných květináčích nebo rostlinách. Betonové květináče můžete během zimních měsíců nechat venku, aniž by se jim něco stalo, a to je dobrá zpráva, protože byste se pravděpodobně nechtěli obtěžovat s jejich přemisťováním.
2. Plastové
Pokud si neděláte starosti se vzhledem květináče nebo máte rostliny, které mohou brzy zakrýt květináče, do kterých jsou zasazeny, jsou nejlepší volbou plastové květináče. Plastové květináče jsou odolné, relativně cenově dostupné a dobře udržují vlhkost. Tyto květináče jsou také velmi lehké, takže jsou skvělou volbou, pokud máte ve zvyku čas od času upravovat své zahrady.
Pokud se vaše zahrada nachází na velmi slunném místě, nepoužívejte tmavé nebo černé plastové květináče. Tyto barvy mají tendenci pohlcovat teplo a mohou být velmi horké, což by mohlo poškodit choulostivé kořeny vašich rostlin. Na druhou stranu světlé květináče mohou odrážet teplo a zároveň udržovat kořeny v chladu.
Přečtěte si více: Vyšperkujte svůj domov úžasnými venkovními světly
3. Terakotové
Terakotové květináče jsou k dispozici v mnoha velikostech a tvarech. Mohou vypadat skvěle a dobře se hodit téměř kamkoli. Díky své zemité barvě mohou také podpořit přirozenou krásu téměř všech druhů rostlin. Tyto květináče jsou vyrobeny z porézní hlíny bohaté na železo, která má schopnost dýchat, aby udržovala půdu v květináčích chladnou a odváděla přebytečnou vlhkost od kořenů rostlin a udržovala je zdravé.
Jedním z hlavních problémů terakotových květináčů je, že jsou poměrně křehké a mohou také rychle vyschnout, zejména pokud jsou umístěny na slunném místě. Proto někteří pěstitelé používají glazované terakotové nádoby, protože lépe zadržují vodu.
4. Dřevěné
Dřevo je bezpochyby jednou z nejpřirozenějších a nejpraktičtějších nádob, které můžete pro zahradničení použít. Dřevěné nádoby jsou poměrně lehké, dobře zadržují vodu a vypadají prostě skvěle. Při výběru dřevěných nádob dbejte na to, aby byly vyrobeny ze dřeva odolného proti hnilobě, jako je sekvoje nebo cedr, a kontrolujte kvalitní konstrukci, protože dřevo se vlivem povětrnostních podmínek rozpíná a smršťuje.
Lze použít i květináče z borovice a jiných druhů měkkého dřeva, ale musí být natřeny netoxickou mořidlem nebo barvou, aby se zabránilo hnilobě. Pokud máte omezený rozpočet, můžete si dokonce během chvilky vyrobit vlastní dřevěný květináč z odpadového dřeva a několika hřebíků vyzbrojeni svým kreativním nápadem.
Jak Vybrat Nejlepší Květináče
Rostliny se staly živým doplňkem interiéru, který přináší barvy a texturu. Rostliny mohou váš domov zútulnit, zjemnit přechody mezi jednotlivými prostory a působit jako hlavní ústřední bod místnosti. Spojení rostlin, květináčů a správných dekorativních prvků dokáže zázraky a váš domov bude vypadat krásněji a příjemněji.
Zvolte správnou velikost.
V příliš velkých květináčích může půda pomalu vysychat, což může způsobit, že rostliny budou náchylnější k hnilobě kořenů. Pokud je rostlina pro svůj květináč příliš velká, hrozí také riziko, že se převrhne. Zatímco pokud je květináč příliš malý, může půda vysychat příliš rychle, že ji budete muset dostatečně často zalévat. Rostlina může mít zakrnělý růst a může se stát, že bude mít vázané kořeny.
Ideální je, když rostlinu zasadíte do květináče stejné velikosti, v jakém roste. Pokud potřebujete rostlinu přesadit, protože již přerostla svůj současný květináč, můžete ji přesadit do květináče o 2 až 4 cm většího v průměru. Pro rychle rostoucí rostliny volte květináče větších rozměrů. Pro pomalu rostoucí rostliny jsou vhodné květináče o 1 až 2 palce větší.
Rozhodněte se na základě materiálu.
Nejčastěji se na květináče používá terakota nebo hlína a plast. Plastové květináče jsou lehké, levné a barevné. Dobře zadržují vlhkost, takže rostliny budete muset zalévat méně často. Pokud je problémem hmotnost, zvolte plast, například v případě rostlin na nástěnných policích nebo závěsných košů.
Terakotové květináče bývají těžší, obvykle dražší a nabízejí nádherné vzory. Jedná se o porézní květináče, takže je třeba je často zalévat. Terakota je ideální volbou pro rostliny, které preferují dobře provzdušněnou nebo suchou půdu, jako jsou kaktusy, orchideje, bromélie a sukulenty.
Myslete na odvodnění před estetikou.
Většina pokojových rostlin neroste dobře ve stojaté vodě, takže květináče musí mít na dně drenážní otvor, který propouští vzduch a odvádí vodu. Pokud plánujete použít květináče bez drenážních otvorů z estetických důvodů, můžete je jednoduše použít jako cachepoty, které drží květináče, v nichž rostliny rostou.
Až budete příště nakupovat květináče, mějte na paměti tyto tipy, abyste vytvořili ty nejúžasnější a nejkrásnější zahrady.